Історія центру

Тернопільський обласний комунальний центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді це сучасний профільний позашкільний освітній заклад, який фахово задовольняє бажання дітей та підлітків подорожувати, переживати спорідненість себе з природою, гострі відчуття і пригоди у мандрах, пізнання довкілля, свого краю, його історії, культури.
Наша позашкільна туристська установа спричинилася до появи і розробки багатьох туристських спортивних проектів, екскурсійних, краєзнавчих та експедиційних маршрутів, зльотів, змагань, що значною мірою посприяло пропаганді серед молоді цікавого змістовного дозвілля та здорового способу життя.
Нещодавно Тернопільський обласний комунальний центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді відзначив своє 60-річчя. Це час, щоб озирнутися й підсумувати все, що зроблено, що відбувається зараз і куди ми попрямуємо у майбутньому.
16 січня 1952 р. наказом обласного відділу народної освіти була створена обласна екскурсійно-туристична станція у Тернополі. Основним завданням закладу була допомога школам у вихованні учнів, ознайомлення з природними багатствами, економікою і культурою країни, проведення походів, туристських зльотів і змагань, здійснення експедицій та підготовка інструкторських кадрів. Були паспортизовані основні екскурсійні об'єкти на території області. З метою популяризації спортивного дитячого туризму, щорічно, починаючи з 1957 року, проводилися змагання (зльоти) юних туристів з пішохідного туризму, а згодом і з інших видів - спортивного орієнтування, скелелазіння, орієнтування у печерах.
У 1960 р. розпочалося дослідження печери Млинки. Під час досліджень печери Млинки вперше була розроблена методика топографічної зйомки горизонтальних лабіринтових карстових систем, прийнята для загального користування у спелеології. Протягом 1963 р. секцією спелеології було досліджено і складено плани 11 печер у Дівочих скелях біля Кременця. У 1963 - 1964рр., а вдруге - в 1980 - 1990 роках, спелеологи туристської станції завершили картування печери Вертеба складання карти печери Озерної - довжина вивченого лабіринту сягнула 21 км 600. У 1976 р. Радзієвсьеий В.О. з гуртківцями відкрив комплекс травертинових печер в долині рік Стрипи і Дністра, у 1978 р. з юними спелеологами дослідив печеру Довбушеву, а в 1979 р. - комплекс печер в селах Рукомиш і Переволока Бучацького району.
У дитячій туристській установі Тернополя у 60-х роках зародився новий вид спорту спелеоорієнтування. Тут вперше було опрацьовано методику і техніку проведення змагань, опубліковано їх технологію, методику проведення і суддівства.
Для популяризації туризму і вивчення свого краю у 1965 році вийшов на екран перший в історії Тернопілля кольоровий фільм Київської студії науково-популярних фільмів "Людина шукає райдугу" (співавтор сценарію і технічний консультант В. Радзієвський, учасники - спелеологи ОДЕТС). Невдовзі за ним по Центральному телебаченню був показаний фільм Львівської кіностудії "Медобори" (сценарій і консультант В. Радзієвський).
У цьому ж році вперше вийшов у світ путівник "В печерних лабіринтах Тернопільщини" (Радзієвський В., вид. "Здоров'я", Київ, 1967).
У 60 - 90- х роках педагогічний колектив Тернопільської дитячої станції туристів активно розвивав масові форми численних напрямків шкільного туризму і краєзнавства в області. Протягом понад десятиріччя проводився традиційний похід юних туристів "Тернопільська весна", в якому кожного року брали участь десять-п'тнадцять тисяч школярів. З 1965р. групи юних туристів Тернопілля пройшли категорійні маршрути І, II, III Карпатіад по Чорногорі, Горганах, Свидовцю. В 60-80 -х роках з гуртківцями було здійснено 11 категорійних гірськолижних маршрутів у Карпатах (керівник Радзієвський В.), ряд місцевих лижних походів по Приполіських районах області.
З 1970 р. на Тернопіллі розпочалися обласні змагання зі скелелазіння. Це сприяло розвитку мережі гуртків юних альпіністів і скелелазів у позашкільних навчальних закладах області. Гуртківці ОДЕТС (керівник -методист Ліщук В.С.) успішно виступали на змаганнях різного рангу. У 1976 р. в Тернопільській області вперше проведено обласні змагання юних геологів. Проводяться традиційні обласні змагання із спелеоорієнтування.
Тернопільський обласний комунальний центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді протягом 90-х років і до сьогодні спрямовує велику увагу на пошуково-краєзнавчу роботу, вивчення рідного краю, його історії, традицій і звичаїв українського народу за напрямками Руху учнівської молоді України "Моя земля - земля моїх батьків". Юні туристи - краєзнавці виконують пошукові завдання експедицій "Краса і біль України", "Сто чудес України" та інші. З метою активізації практичної туристсько -природоохоронної роботи центр з 1997тр. запровадив спільно з обласним управлінням лісового господарства масовий конкурс шкіл та позашкільних навчальних закладів "Посади калину". Учні заліснюють місцеві неугіддя, еродовані схили, проводять посильну для них роботу по догляду за молодими лісовими площами, прикрашають зеленими насадженнями населені пункти. З метою опрацювання місцевих туристських і екскурсійних маршрутів з 1996 року ТОКЦТКСЕУМ проводить конкурс серед вчителів та педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів "Мій край". «Народ шукає в геніях себе» - ці слова Ліни Костенко стали лейтмотивом у проведенні пошуково-дослідницького конкурсу "Слава України" про славних земляків нашого краю.
Сьогодні у ТОКЦТКСЕУМ створено методично-інструктивний фонд на традиційних і електронних носіях, в якому зібрані методичні рекомендації з усіх напрямків туризму і краєзнавства, розробки екскурсійних і туристських маршрутів.
Пропаганда і реклама туристсько-краєзнавчої діяльності учнівської молоді здійснювалася шляхом публікацій про роботу центру. У 1997 році на телебаченні вийшов краєзнавчий фільм "В краю неопалимої купини" (сценарій Радзієвського В.), що став лауреатом Першого конкурсу програм місцевого і регіонального телебачення. Кінофільм про печери Тернопілля "Світ під кам'яним небом" створено у 1998 році, за ним "Шумить під вітром ковила" (автор Радзієвський В.).
Значне місце в діяльності центру займають організаційне, методичне і суддівське забезпечення обласних змагань з техніки пішохідного туризму, юних рятувальників, юних пожежників, козацьких ігор Сокіл "Джура", туристських змагань студентів вищих навчальних закладів та чимало інших.
Здійснення цієї діяльності було б неможливим без людей-ентузіастів, що знають і люблять свою роботу і усвідомлюють її величезне значення. На сьогоднішній день в установі працює 19 керівників гуртків, 3 методистів, які ведуть діяльність за такими напрямками як «Пішохідний туризм», «Спелеологія», «Юні краєзнавці», «Екскурсоводи-краєзнавці», «Юні геологи», «Географи-краєзнавці», «Історики-краєзнавці». Всього в установі займається близько 600 дітей і на їхньому прикладі відбувається втілення ідеї гармонійного розвитку підростаючого покоління засобами туризму, адже саме цей вид дозвілля виховує юне покоління фізично міцним, загартованим, психічно і морально стійким та водночас має безліч можливостей органічного поєднання процесу самоствердження з самопізнанням, самокритичністю та особистісним розвитком індивіда.
Попри те, що ми живемо у важкі й неспокійні часи, Тернопільський обласний центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій продовжує свою плідну і багатогранну діяльність. Так, 17-20 жовтня 2011 р. до Тернополя прибули 27 представників з усіх регіонів України на Всеукраїнський семінар-практикум для заступників директорів Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів, щоб ознайомитися з питаннями про «Туристсько-краєзнавчі заходи з учнівською молоддю як важливої складової навчально-виховного процесу та набуття вихованцями необхідних компетентностей». Захід проводився з метою осмислити потенціал і значення туризму на державному рівні, поглянути на нього як на важливий інструмент освіти, виховання, водночас як на спорт, дозвілля, рекреацію, культуру відпочинку, зрештою, і як на галузь економіки.
Підсумовуючи, слід сказати, що туризм – це величезний капітал. І оскільки саме туризм визнано пріоритетним напрямком розвитку Тернопільського краю, то у цьому аспекті слід відзначити неабиякий внесок Тернопільського обласного комунального центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді у таку важливу і надзвичайно перспективну діяльність нашого регіону.